Czym się różni wkrętak od wkrętarki?

Wkrętak to narzędzie ręczne do wkręcania wkrętów, wkrętarka to też narzędzie ręczne, ale wyposażone w napęd, który poprzez system przekładni obraca grot wkrętarki

Tak więc wkrętarki to narzędzia zmechanizowane z napędem elektrycznym lub pneumatycznym przeznaczone do precyzyjnego montażu w przemyśle, między innymi przy produkcji  samochodów, urządzeń mechanicznych, zespołów elektronicznych, sprzętu AGD i RTV, itp.

Wkrętarki mogą być proste, kątowe, pistoletowe – dostosowane do pracy z rózżnymi typami głowic specjalnych.

Wkrętaki pneumatyczne służą do wkręcania wszystkich rodzajów śrub, nakrętek i wkrętów w połączeniach sztywnych i podatnych, gdzie wymagana szybkość, odporność na ciężkie warunki pracy  i niezawodność.

Wkrętarki mogą być uruchamiane przyciskiem, dźwignią lub naciskiem narzędzia. Kierunek obrotów wrzeciona prawy oraz lewy.

Wkrętarki elektryczne niskonapięciowe wykorzystywane są do dokręcania wkrętów stosowanych w branży elektrotechnicznej . Charakteryzują się cicha pracą i nieskomplikowaną  instalacją .

Wkrętarki współpracują z urządzeniem zasilająco-sterującym, które zmniejsza napięcie do poziomu bezpiecznego dla operatora. W procesie technologicznym uwzględnić należy cykl dokręcania 0,5s i czas przerwy 3,5s, obowiązujące dla wszystkich wkrętarek elektrycznych.

Wkrętarki elektryczne z elektroniczną kontrolą momentu natomiast są wykorzystywane przede wszystkim w aplikacjach, w których nacisk kładziony jest na precyzyjną kontrolę momentu dokręcenia złącza gwintowego. Wkrętarki  tego typu są przeznaczone głównie do precyzyjnego montażu – szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym.